ÇERKES SOYKIRIMINI ANMA ULUSLARARASI AFİŞ YARIŞMASI.

Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız

21 MAYIS 1864 – 21 MAYIS 2020 ÇERKES SOYKIRIMINI ANMA ULUSLARARASI AFİŞ YARIŞMASI.

ŞAMİL VAKFI TÜM DÜNYAYA AÇIK ÖDÜLLÜ “2020 YILI ÇERKES SOYKIRIMINI ANMA AFİŞ YARIŞMASI” DÜZENLEDİ.

21 Mayıs 1864’e kadar, 100 yılı aşkın süre işgal girişimine direnen Çerkesler dayanacak güçleri kalmadığı için bu tarihte silahlarını bırakmak zorunda kaldılar. İşgalciler modern tarihte ilk defa görülen bir uygulama ile sadece soykırım ve işgal ile yetinmeyip hayatta kalan Çerkesleri de anayurtlarından zorla çıkardılar. Sürdüler. Rus çarlığının bu acımasız emperyalist uygulaması ile 2 milyonu aşkın Çerkesyalı anavatanlarından, yurtlarından, köylerinden, evlerinden silah gücü ile çıkarıldı. Ufak teknelere, kayıklara tıklım tıklım gelişigüzel doldurularak Osmanlı topraklarına gönderildiler. Kimileri Osmanlı kıyılarına çıkabildi, çoğunluğu ise Karadeniz’in kara soğuk sularında can verdi.

MODERN İNSANLIK TARİHİNDE BÜYÜK BİR KIRILMA NOKTASI- “YURTLARINI ÇALMA, YERLİ HALKLARI YOK ETME”

Modern dünya tarihinde bir ilk yaşandı. Modern tarihin en acımasız yöntemi olan HALKLARI SOYKIRIMA UĞRATIP YURTLARINI ÇALMA, CANINI KURTARABİLENLERİ ETNİK TEMİZLİĞE UĞRATMAK AMACIYLA SÜRGÜNE YOLLAMA modern tarihte ilk defa Çerkeslere uygulandı. Bu yöntemin uluslararası alanda yeterince tepkiyle karşılaşmaması, hatta tepkisiz kalınması, bir anlamda kabul görmesi ve bunun bir emperyalist yöntem olarak sözde “başarılı” olması, modern tarihin diğer tüm soykırımlarına ilham verdi. Kendinden sonraki tüm soykırımların da tetikleyicisi oldu.

ÇERKES SOYKIRIMI; KENDİSİNDEN SONRA YAŞANACAK BAŞKA SOYKIRIMLARA MODEL OLUŞTURDU!..

Çerkeslerin başına gelen bu büyük soykırımı anlamadan diğer soykırımları anlamak, açıklamak mümkün değildir. Çerkes Soykırımı dünya çapında güçlü bir tepki ile karşılaşsaydı, diğer soykırımlar da kesinlikle olmazdı diyebiliriz. Çünkü kimse bir daha böyle bir kötülüğü bir halka yapmaya cesaret edemezdi.
Ancak ne yazık ki tam tersine Çerkes soykırımı uluslararası ortaklıkla, bazı ülkelerin de katilin yanında yer almasıyla bilinçli olarak unutturulmaya çalışıldı ve büyük oranda da unutturuldu.
Çerkesler sürgün yollarında, çoluk çocuk, yaşlı genç, aç açık kaldılar, yorgunluktan, gıdasızlıktan susuzluktan sefil oldular, hastalıktan öldüler. Harami çetelerinin silahlı saldırılarında öldürüldüler. Bütün bunları aşıp sağ kalabilenlerinin büyük bir kısmı da balık istifi dolduruldukları teknelerin batması, batırılması sonucu Karadeniz’de boğularak öldü. Çerkeslerin sürgün yolunu tamamlayıp Osmanlı kıyılarına sağ varabilenlerinin sayısı 1,5 milyonu zor buluyordu. 2,5 milyonu aşkın Çerkesyalıdan atayurdunda geriye en iyi tahminle ancak 500 bin insan kalabilmişti. 500 bine yakın insan yollarda öldürülmüş veya Karadenizin karanlık sularına gömülmüştü. Çerkeslerin acısı bitmemişti. Sürgün yerleri de “cennet” değildi. Sürgün topraklarında da hastalıktan, açlıktan kırılmaya devam ettiler.

ÇERKES SOYKIRIMI 2020 ANMA AFİŞ YARIŞMASI AÇILDI.

Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı 21 MAYIS 2020 ÇERKES SOYKIRIMI’nı anma gününe yönelik tüm Çerkesya diyasporasına ve tüm dünya halklarının duyarlı sanatçılarına, kamuoyuna, bireylerine yönelik ÇERKES SOYKIRIMI temalı bir afiş yarışması düzenliyor.
Herkese açık olan bu yarışmanın kısa bir ön şartnamesi bulunmaktadır.

Bunlar:
KONU:
-Çerkesya halklarının uğradığı zulmü yeni nesillere aktarabilmeli,
-Çerkesya soykırımını uluslararası camiada güçlü bir biçimde duyurabilmeli,
-Çerkesya halklarının taleplerini yansıtabilmeli.
-Görsel etkisi kuvvetli, tek veya çok dilli olabilir!
-Tasarım tekniği serbesttir.

DİL ;

Aşağıdaki dillerin biri veya birkaçı kullanılabilir.
-TÜM KAFKASYA ve ÇERKESYA HALKLARI DİLLERİ, (Çerkesçe olarak da bilinen Adigece, Abhazca, Çeçence, İnguşça, Osetçe, Avarca, Kumukça, Karaçayca, Tatarca, …)
-RUSÇA,
-TÜRKÇE,
-İNGİLİZCE,
-ARAPÇA,
-ALMANCA,
-İTALYANCA
-FRANSIZCA, -İSPANYOLCA,
-UKRAYNACA.
TEKNİK OLARAK:
-Dijital ortamda en az 300 dpi derinlikte ve JPEG, TİFF, PDF gibi görsel formatlı dosyalar olması
gerekmektedir.
-Renkli ve/veya Siyah-Beyaz,
-Tasarım ölçüleri 50×70 cm yatay veya dik.

TELİF HAKLARI

• Yarışmaya katılan, ödüle hak kazanan veya kazanmayan eserlerin ve MAYIS-HAZİRAN ayları boyunca VAKIF SALONUNDA ve İNTERNET ORTAMINDA sergilenecek eserlerin tüm telif hakları ŞAMİL VAKFI’na devredilmiş sayılacaktır. Şamil Vakfı bu eserlerin basımını, kullanımını, yayılmasını, paylaşılmasını tüm dünya kullanımcılarına eser sahiplerinin isminin zikredilmesi zorunluluğu şartıyla serbest bırakacaktır. İsteyen tüm Çerkes ve insan hakları STK’ları, tüm dünya yazılı-görsel basın organları veya kişiler bu eserleri serbestçe kullanabilecektirler.

• Gönderiler [email protected] adresine yukarıdaki koşullarda dijital olarak yapılacaktır.

• Şamil vakfının öncülüğünde oluşturulan aşağıda isimleri verilen Jüri tarafından eserler yukarıdaki koşullar çerçevesinde değerlendirilecektir.

• Şamil Vakfı üyeleri de yarışmaya katılabilir, ancak kazandıkları takdirde maddi ödülleri vakfa gelir olarak kaydedilir, verilmez. Kendileri plaketle onurlandırılırlar.
-Geniş bilgi için : www.21may1864.net .

ÖDÜLLER:

1) ÖDÜL= 5000.-TL

2) ÖDÜL= 3000.-TL

3) ÖDÜL= 2000.-TL
10 ADET MANSİYON DAĞITILACAKTIR.
MANSİYON ÖDÜLÜ olarak başarı plaketi verilecektir.

Jüri üyeleri:
Aydan Çelik Çizer
Berat Bırfın Bir Marm. Ünv. Öğretim Görevlisi-Prof Dr.
Erol Yıldır Gelişim Üni. Öğr.Gör.-Doç.Dr.
Faruk Cimok Mimar Sinan Üni. Emekli Öğretim Görevlisi-Ressam.
Faruk Kutlu Ressam
Feride Kılıçtaş Binicioğlu Ressam
Şehnaz Ünügür FZS Kreatif Direktör
Tuncay Yalçınkaya Grafik Tasarımcı
Ümit Gezgin Marmara Uni. Öğretim Görevlisi, ressam, sanat elestirmeni, editör
Yalçın Karadaş Mimar

 

SON KATILIM TARİHİ:

30/04/2020 Perşembe Saat:18.00

BAŞVURU ADRESİ VE KANALLARI:
ŞAMİL EĞİTİM ve KÜLTÜR VAKFI
Bahariye Cad. Yeğiner Sitesi A Blok No:37 D:70 /KADIKÖY-iSTANBUL
(0216) 336 55 24

Çalışmalarınızı “Afiş Yarışması Başvuru Formu” nu doldurarak gönderebilirsiniz.

[email protected]

Show More